Nákupní košík:

0 Ks




Celkem:

0 Kč




Zaplatit
Skladatelé

Autor:        Heinichen Johann David (1683 - 1729)

Heinichen Johann David (1683 - 1729) 
  • Německý hudební skladatel a teoretik Johann David Heinichen (1683 - 1729) projevoval už jako dítě nezvyklé hudební nadání. Vystudoval hru na cembalo a varhany v lipské Thomasschule, kde také zahájil svou hudební kariéru jako asistent vlastního učitele, pro kterého opisoval a opravoval notové rukopisy.
  • Roku 1702 se zapsal ke studiu práv na Lipské univerzitě a o čtyři roky později se přestěhoval do Weissenfelsu, kde si založil advokátní praxi. Brzy byl však mladý Heinichen od advokacie odlákán hudebním děním na místním dvoře vévody Johanna Georga. V roce 1709 se Heinichen vrátil do Lipska, aby na žádost ředitele tamního operního divadla složil několik oper. Později byl jmenován dvorním skladatelem v Zeitzu a dvorním skladatelem pro operu v Naumburgu. V této době se také začíná věnovat psaní svého pojednání o průchodném basu.
  • Roku 1710 odcestoval do Benátek, tehdejšího centra operní hudby. Přijal zakázku na napsání dvou oper pro Teatro San Angelo: Mario a Le passioni per troppo amore. Oba kusy byly úspěšně uvedeny v roce 1713. V Benátkách se odehrálo mnoho pro Heinichena důležitých setkání s významnými hudebníky té doby (Gasparini, Lotti, Vivaldi). Roku 1712 odešel do Říma, kde vyučoval mladého prince Leopolda Anhalt-Cöthena, který se později stal patronem J. S. Bacha. Uznání a popularita, kterým se Heinichen v té době už zaslouženě těšil, mu dopomohly k nabídce saského kurfiřta na místo dvorního kapelníka v Drážďanech. Tuto funkci Heinichen zastával až do své smrti. Dvůr Augusta zvaného Silný byl jedním z nejvýznamnějších hudebních center své doby. Heinichen po svém příchodu zjistil, že mezi hudebníky orchestru figurují tak význačná jména jako Veracini, Pisendel, Buffardin a Quantz. Pro dvorní divadlo napsal Heinichen jedinou operu "Flavio Crispo", která se však nikdy nedostala na jeviště. Dvorní italská operní společnost byla za ne zcela vyjasněných okolností rozpuštěna po sporech, které se odehrávaly mezi Heinichenem a zpěváky. S tím pravděpodobně také souvisí fakt, že notový zápis Flavia Crispa náhle končí měkolik taktů před koncem závěrečného jednání. V průběhu života Heinichen znovu přepracoval své pojednání o průchodném basu a nechal jej na vlastní náklad roku 1728 znovu vydat. Zemřel na tuberkulózu a byl pochován na hřbitově při kostele Johanniskirche (Drážďany).
  • Kromě hudby pro klávesové nástroje Heinichen svou tvorbou zasáhl snad do všech v té době existujícíh hudebních forem. Mnoho z jeho notových zápisů bylo zničeno při bombardování Drážďan během II. světové války. Žádná z jeho skladeb se nedočkala vydání ještě za autorova života. Heinichenův hudební styl věrně kopíruje jeho osobní krédo hlásající, že hudba by v sobě měla spojovat národní styly Německa, Francie a Itálie. Jedná se tedy o jakousi mezinárodní evropskou stylovou syntézu. Jeho skladby jsou zřejmou předzvěstí galantního a preklasicistního slohu. Instrumentální koncerty, sólové i triové sonáty se vyznačují ryze italským stylem. Heinichen měl velký zájem na práci s nezvyklými barvami tónu jednotlivých nástrojů a v tomto oboru se stal opravdovým mistrem. Jeho vokální tvorba jasně odkazuje k benátské operní tradici počátku 18. století a nemá mnoho společného s německou dramatickou operní školou starších skladatelů, jako byl např. Keiser.
  • Jedním z nejvýznamnějších Heinichenových tvůrčích počinů je teoretické pojednání o vedení basu Der General-Bass in der Composition. Jeho pojetí generálbasu není postaveno pouze na doprovodné funkci, na vedení basu staví značnou část celého kompozičního umění.